بیت کوین چیست ؟

سلام دوستان ؛ وقت بخیر . امیدوارم که حالتون خوب باشه . کلی سوال بالا مطرح کردم راجب Bitcoin که اخیرا  من خیلی شنیدم و میدونم خیلی از شما عزیزان علاقه دارید به جواب برسید , اما هدفم چی هست . از امروز قصد دارم  به اختصار راجع به این مسائل با هم به گفتگو بپردازیم . قصد داریم این سوالات پاسخ بدیم و به صورت راحت و سلیس براتون توضیح بدم . تشکر میکنم از شما که وقت میزارید و مقالات ما را دنبال میکنید .

دوستان ابتدا لازم به ذکر است در مبحث بیت کوین جزئیات خیلی مهم است و وقتی شما جزئیات را دقیق و درست مطالعه کنید به درک درست از این پول مجازی میرسید پس پیشنهاد میکنم مقاله را دقیق و درست مطالعه کنید . 

همچنین تا وقتی خودتون واقعا بحث خرید و فروش با بیت کوین را انجام ندین این بحث برای شما سخت و پیچیده است . 

بیت کوین چیست ؟ بیت‌کوین یک شبکه‌ی پرداخت نوآورانه و نوع جدیدی از پول است. 

البته این سوال خود دارای سوالات زیر بخش دیگری میشود که برای اینکه مبحث راحتتر بشه اون را هم مطرح میکنیم .

بیت کوین امروزه یک واحد پول الکترونیکی (البته فعلا) به حساب می آید . شاید خیلی از شما ارزهای الکترونیکی مثل وب مانی ؛ پی پال ؛ پرفکت مانی را بشناسنید و اگر این ها را هم نمیشناسید به صورت خلاصه بهتون میگم . مثل پولی هست که تو کارت عابر بانک شما قرار دارد . در واقع شما با اون پولی که تو عابر بانکتون قرار داره هم میتونید برید از سایت ها خرید کنید ؛ هم میتونید برید تو رستوران غذا میل کنید ؛ و هم میتونید برید از دستگاه عابر بانک وجه نقد دریافت کنید . ارزهای الکترونیکی هم در همین مصداق است .

تاریخچه بیت کوین از بحث دور نشیم ؛ اولش یکم بحث های تاریخچه ایی براتون بکنم. اصلا بیت کوین از کجا به وجود امد .حرف حدیث زیاد است ولی معتبر ترین چیز ها میگوید اسم پدید اورنده بیت کوین ساتوشی بوده است ؛ او فعلا از دیدگان محو است ؛ طبیعی هم به نظر میرسد . با کاری که انجام داده خیلی از معادلات را به هم زده و برای حفظ جان خود فعلا محو بودن را ارجحیت داده است . از سال ۲۰۰۹ به صورت جدی وارد کار شده است و میتوان گفت در این ۷ سال بدون انکار موفقیت های چشم گیری را به دست اورده است ؛ اصالت ژاپن را به پدید اورنده ان نسبت داده اند . و حتی کوچکترین واحد پولی بیت کوین را ساتوشی نامیده اند .

بیت کوین دارای پشتوانه است ؟ نه واقعیت اینکه پشتوانه ایی ندارد ؛ ببنید منظور از پشتوانه چیست ؟ به طور مثال بانک مرکزی یک کشور به میزان ارزی که در یک کشور به چاپ میرساند میبایست به همان میزان پشتوانه مالی داشته باشد ؛ این پشتوانه میتواند به صورت طلا ؛ سکه ؛ نقره و هرآثار گرانبهایی باشد. بیت کوین دارای پشتوانه نمیباشد . جلوتر راجع به این موضوع توضیحات بیشتری خواهم داد .

آیا کشورها بیت کوین را به عنوان پول رسمی قبول کرده اند ؟ وقتی صحبت از پول میشود یک بحث حقوقی عمیق شکل میگیرد . تا اینجایی که در حال نگارش این یادداشت هستیم هیچ دولتی بیت کوین را به صورت پول نپذیرفته است ؛ ولی بالای ۹۵ درصد از بیت کوین های موجود در جهان در راستای استفاده پول استفاده میشود . کشورهایی مانند ایالات متحده ؛ انگلستان ؛ چین ؛ استرالیا و … بیت کوین را به ماهیت کالا پذیرفته و قبول دارند .

پس به طور کلی میتوان گفت بیت کوین با استفاده از تکنولوژی همتا به همتا و بدون هیچ مرجع یا بانک مرکزی، کار می کند؛ تراکنشها را مدیریت کرده و بیت کوینهایی صادر می کند که توسط شبکه بطور دسته جمعی ساخته می شوند. بیت کوین متن باز است، طراحی آن عمومی است، هیچکس مالک آن نیست یا آنرا کنترل نمی کند وهمه می توانند در آن مشارکت کنند. با این همه ویژگیهای بی نظیر، بیت کوین کاربردهای هیجان انگیزی دارد که نمی توان در هیچیک از سیستمهای پرداخت پیش از این پیدا کرد.

اما وارد بخش اصلی و جالب کار میشویم در کجا حساب بیت کوین افتتاح کنم ؟

سایت های زیادی (خارجی) این کار را برای شما انجام میدهند ؛ شاید برای شما هم جالب باشد؛شما میتوانید کیف پول بیت کوین خود را حتی برروی کامپیوتر شخصی خود نیز افتتاح کنید ! بله  درست است .  ولی این کار را به دلیل مسائل امنیتی توصیه نمیکنیم ؛ میتوانیم توصیه کنیم اگر قصد چنین کاری را دارید کیف بیت کوین خود را در یک کول والت افتتاح کنید . کول والت (Cool Wallett) به اصطلاح به کامپیوتر خاموش اطلاق میشود ؛ فرض کنید شما یک کامپیوتر بلا استفاده دارید در صورتیکه هر روز تراکنش بیت کوین نخواهید داشت . میتوانید برروی کامپیوتر خود بلاک چین را دانلود کنید و بیت کوین های خود را روی ان نگه دارید و همیشه خاموش باشد . فقط حواستان باشد کامپیوتر به راحتی بالا بیاید و الا دست یابی به بیت کوین ها خیلی سخت و در بسیاری مواقع امکان پذیر نیست .

خوب از بحث کامپیوتر های شخصی که خارج شویم میرسیم  . به حساب های بیت کوین انلاین ؛ معروفترین ان ها بلاک چین میباشد . که علاوه بر معروف بودن قدرت مند ترین هم هست و شما توسط بلاک چین خیلی ساده میتوانید برای خودتون والت درست کنید , تراکنش های مختلف مثل واریز و دریافت انجام بدهید .

دوستان در پست ها و مقاله های بعدی به صورت جامع تر و عملی تر این بحث را برای شما باز میکنیم و به شما علاوه بر ساخت کیف پول و انجام انتقالات یاد میگیرید چگونه بیت کوین استخراج کنید  .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 20 =